خانه / داستان های کوتاه افغانی / شماره 120 به کمک بیماران جنسی در افغانستان میرسد

شماره 120 به کمک بیماران جنسی در افغانستان میرسد

داستانک
داستان کوتاه دات کام

وزارت صحت عامه افغانستان به همکاری اداره انکشافی سازمان ملل متحد در این کشور، برای نخستین بار یک مرکز مشوره‌دهی به منظور رفع مشکلات جنسی جوانان و نوجوانان در کابل ایجاد کرده است.

داستان کوتاه- این مرکز که امروز، چهارشنبه، در شفاخانه پنجاه بستر دشت برچی در غرب کابل افتتاح شد، قرار است پس از این به جوانان و نوجوانانی که مشکلات و بیماری‌های جنسی هستند، به صورت رایگان مشوره دهد.

آمار و رقم مشخصی در مورد این که چه تعداد از جوانان و نوجوانان در افغانستان از مشکلات تغییرات فزیکی و بیماری‌های جنسی رنج می‌برند، وجود ندارد. اما، مقام‌های صحی می‌گویند که این مشکل در افغانستان جدی است و جوانان و نوجوانان بدلیل سنتی بودن جامعه نمی‌توانند این مساله را با داکتران و یا هم والدین خود در میان بگذارند.

تغییرات فزیکی معمولا در مرحله گذار از سن نوجوانانی به سن جوانی رخ می‌دهد. در این مرحله دختران با شروع عادت ماه‌هانه و پسران با مهتلم شدن در خواب مواجه می‌شوند.

داکتر ناجیه طارق معین عرضه خدمات صحی وزارت صحت عامه، می‌گوید که آنان مشکلاتت جنسی و تغییرات فزیکی در میان جوانان و نوجوانان را درک کرده و از همین رو یک مرکز مشوره‌دهی رایگان ایجاد کرده تا کسانی که از مشکلات تغییرات فریکی و بیماری‌های جنسی رنج می‌برند، مستفید شوند. خانم طارق که امروز در مراسم افتتاح این مرکز صحبت می‌کرد، افزود که هویت تمام مراجعه‌کنندگان به این مرکز محفوظ می‌ماند و نباید کسی در مورد این که ممکن دیگران هم از مشکلات جنسی شان آگاه شوند، نگرانی داشته باشند. معین عرضه خدمات صحی وزارت صحت عامه گفت: «مسایل فرهنگی باعث شده که اکثریت جوانان جرات این را پیدا نکنند تا در باره تغییرات فزیکی و مسایل جنسی شان آزادانه در یک مرکز صحی بروند و مشوره لازم را دریافت کنند. جوانان بیشتر حساس هستند و ما بخاطر این که حساسیت‌های فرهنگی را مدنظر گرفته باشیم، یک محل و محیط قابل اعتماد را برای جوانان مساعد ساخته‌ایم تا آنان بدانند تمام مواردی را که روی آن بحث می‌کنند و سوالی‌هایی را که می‌خواهند جوابات شان را داشته باشند و خدماتی را که می‌خواهند مستفید شوند، بسیار به شکل محرمانه برای شان عرضه خواهد شد. جوانان می‌توانند اعتماد داشته باشند که محرمیت توسط کارکنان صحی حفظ می‌شود و می‌توانند در مورد تغییرات فزیکی در بدن شان و مسایل جنسی، صحت روانی، تنظیم خانواده‌ و صحت باروری از خدمات این محل مستفید شوند.»

داکتر ناجیه طارق افزود که اکثریت جمعیت افغانستان را جوانان تشکیل می‌دهند و از سوی دیگر رشد جمعیت نیز در این کشور سریع است. به گفته خانم طارق، آمارهای ارایه شده از سوی اداره مرکز احصاییه افغانستان نشان می‌دهد که شصت و سه درصد از نفوس افغانستان زیر سن بیست و پنج سال قرار دارند.

داستان کوتاه دات کام
شماره «120» به کمک بیماران جنسی می‌رسد

تماس به شماره 120

هرچند وزارت صحت عامه می‌گوید که تمام مسایل مربوط به یک بیمار جنسی توسط داکتران محفوظ و محرم خواهند ماند، اما باآنهم ممکن است خیلی از جوانان و نوجوانان جرات این را پیدا نکنند تا نزد داکتر رفته و از وی در مورد تغییرات فزیکی بدنی و بیماری جنسی خود مشوره لازم بگیرد.

مقام‌های صحی برای رفع این مشکل نیز تدابیری سنجیده و آن این‌ که جوانان و نوجوانان می‌توانند بدون مراجعه به مرکز مشوره‌دهی با شماره 120 تماس گرفته و از داکتران موظف در این مرکز برای رفع مشکلات جنسی شان کمک بخواهند.

داکتر کمال سادات معین جوانان وزارت اطلاعات و فرهنگ، می‌گوید که با تماس از طریق شماره 120، هویت کسی افشا نخواهد شد و جوانان از این مساله نگرانی نداشته باشند. وی تاکید کرد که ارایه این خدمات رایگان است. آقای سادات می‌گوید: «اگر یک جوان و یا یک خواهر نمی‌تواند به این مرکز مراجعه کند، یا کرایه موتر ندارد و یاهم مصروف است، به شماره 120 زنگ بزند و تمام هویت و مشخصات شان محفوظ می‌ماند و از داکتران مشوره مفت بگیرند.»

مقام‌های صحی می‌گویند که جوانان و نوجوانان برای این‌که بتوانند به مشکلات تغییرات فزیکی و بیماری‌های جنسی خود بهتر رسیدگی کنند، بروشورهای راهنمایی نیز چاپ کرده‌اند. به گفته این مقام‌ها، در این بروشورها تمام مسایل مربوط به مشکلات جنسی و تغییرات فزیکی گنجانده شده است.

منبع: اسپوتینک افغانستان

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رفتن به نوار ابزار